ABD’de Tillerson’ın yerine CIA Direktörü atandı

ABD Dışişleri Bakanı görevden alındı, yerine CIA Direktörü getirildi.

ABD’de Trump’ın başkan seçilmesinin ardından su yüzüne çıkan siyasi krizin yansımaları sürüyor. Dışişleri Bakanı Rex Tillerson görevden alındı, yerine CIA Direktörü Mike Pompeo getirildi.

2017 Kasım ayında Tillerson’ın görevden alınacağı iddiaları Amerikan basınına yansımıştı. Bu yöndeki iddiaların ardından Rex Tillerson da ABD Dışişleri Bakanlığı da bu iddiaları yalanlamıştı.

ABD’nin dünya genelindeki savaş ve saldırganlık politikalarında aktif rol oynayan Pompeo, Birinci Körfez Savaşı’nda da görev almıştı. Pompeo son dönemde ise İran’a askeri saldırıyı savunmasıyla gündeme gelmişti.

Trump: İran ve bazı konularda anlaşamadık

Görevden alma kararına dair sosyal medyadan paylaşımda bulunan ABD Başkanı Trump “CIA Direktörü Mike Pompeo yeni dışişleri bakanımız olacak. Harika bir iş çıkaracak. Rex Tillerson’a hizmetlerinden dolayı teşekkürler. Gina Haspel yeni CIA direktörü olacak ve bu görev için seçilen ilk kadın. Hepsini tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. Trump’ın karara dair şu yorumu yaptığı kaydedildi: “Aslında oldukça iyi anlaşıyorduk ama bazı konularda anlaşmazlık yaşıyorduk. İran'la (nihai nükleer) anlaşmaya bakın. Korkunç bir anlaşma olduğunu düşünüyorum ama sanırım Tillerson sorun olmadığını düşünüyordu. Biz anlaşmayı bozmak ya da başka bir şeyler yapmak istedik ama Tillerson bizden biraz daha farklı düşünüyordu.”

Öte yandan Mike Pompeo’nun yerine de Gina Haspel CIA Direktörü olarak atandı. 1985’ten beri CIA’de görevli Gina Haspel, Pompeo’nun yardımcılığını yapıyordu.