Efrîn saldırısı Wuppertal'da protesto edildi

Türk sermaye devletinin Efrîn'e yönelik saldırısı Wuppertal’da yapılan eylemle protesto edildi.

Türk sermaye devletinin Efrîn'i işgal saldırısı, kent merkezi ve kenar mahallelere ulaşmış olması ve katliamcı devlet ayrım gözetmeksizin karadan ve havadan her gün Efrîn'lilerin üzerine bomba yağdırması, Yurtdışında yaşayan Kürtler tarafından büyük bir öfkeyle karşılanırken pek çok kente gündüz ve gece eylemler gerçekleştiriliyor.

Wuppertal'da dün (12 Mart) eylem için Nav-Dem'in çağrısı ile saat 16.30'da Barmen-Altemark meydanında toplanıldı. Katliam tehlikesi nedeniyle kitle oldukça öfkeliydi. Tüm sokaklar polis yığınağı ile tutulmuştu. Buna bir de Türk faşistlerinin aynı alanda belirmesi eklendi. Bu durum haliyle protestocu kitleyi fazlasıyla gerdi, öfkeyi daha bir arttırdı. Özellikle Kürt gençlerinin Türk faşistlerine yönelişi güçlükle engellendi.

200 civarındaki protestocu kitle, eylemin başından sonuna dek hiç durmaksızın slogan attı. Arada Kürtçe marş söylendi. Kısa ajitatif konuşmalar yapıldı. “Katil-faşist, çocuk katili Erdoğan!”, “Türk ordusu Kürdistan ve Efrîn'den dışarı!”, “Kürdistan faşizme mezar olacak!”, “Yaşasın Efrîn direnişi!”, “Kanımızla canımızla Efrîn'leyiz!”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma!” sloganları haykırıldı.

Alman devletinin Efrîn saldırısındaki giderek açık hale gelen suç ortaklığı, ise “Alman panzerleri Efrîn'den dışarı!”, “Almanya/Merkel finanse ediyor, Türkiye/Erdoğan bombalıyor!” sloganlarıyla kınandı.
Türk faşistlerine ellerinde Türk bayraklarıyla aynı alanda eylem yapmalarına izin verilmesi ilk defa yaşanan bir provokasyon girişimiydi.

Alman devletinin sermaye devleti ile son dönemlerde “ilişkileri normalleştirme” adı altında yaptığı kirli pazarlıkların arka planının dışa vurumuydu.

Yürüyüş "güvenlik" gerekçesiyle engellendi

Protesto eylemi, bir yürüyüşe dönüştürülmek istendi, ancak, polis güvenlik bahanesiyle ile buna izin vermedi. Miting şeklinde gerçekleştirilen eylem, ABD, Rusya ve Alman devletine dönük tepkilerin dile getirilmesini, Türk sermaye devleti ile suç ortaklıklarının teşhirini içeren ve bu güçlerin Kürt halkının düşmanları olduğunu içeren, halkların kardeşliği ve dayanışmasını büyütme çağrısı yapan konuşmaların ardından sona erdi.

Protesto eylemine BİR-KAR, Partizan ve AGİF de katıldı.

Kızıl Bayrak / Wuppertal