Efrîn’de binlerce kadın yürüdü: “Bir yere gitmiyoruz”

Sermaye devletinin işgal harekatına karşı eylemler devam ederken Efrîn’de binlerce kadın “Bijî berxwedana Efrîne!” sloganını haykırdı.

Sermaye devletinin Kürt halkını hedef alan Efrîn’e yönelik işgal harekatına karşı Rojava’da kitlesel eylemler devam ediyor. Bugün de Efrîn’de binlerce kadın saldırılara karşı yürüyüş ve miting gerçekleştirdi.

Kongre Star’ın çağrısıyla, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu ve Efrin Özerk Yönetimi eşbaşkanlarının yanı sıra TEV-DEM ve PYD yöneticilerinin de katılımıyla yapılan yürüyüş Newroz Meydanı’ndan başladı. Yürüyüş sırasında havadan ve karadan saldırıların da devam ettiği kaydedilirken, binlerce kadın Efrîn işgaline karşı “Bijî berxwedana Efrîne!” sloganını haykırdı.

Efrîn direnişinde yaşamını yitiren YPJ savaşçılarının fotoğraflarının taşındığı yürüyüş Dersim Hastanesi Meydanı’nda son buldu. Burada yapılan mitingde Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Eşbaşkanı Hediye Yusif ve PYD Eşbaşkanı Ayşe Hiso söz aldı. Kürt halkının 40 yıldır devam eden mücadelesinde kadınların rolüne dikkat çekilen konuşmalarda Türk sermaye devletinin saldırılarına karşı kadınların direnişinin sürdüğü vurgulandı.

“Efrîn’deyiz bir yere gitmiyoruz”

TSK’nın saldırılarının devam ettiğine, attığı topların yanı başlarına düştüğüne değinen Yusif “Biz meydanlardayız, işte onlar bu direnişten korkuyorlar. Halkımız topraklarını terk etmiyor” diye konuştu. Efrîn’den bir yere gitmeyeceklerini dile getiren Hiso da “Bugün halkımızın direnişi gösteriyor ki biz Efrîn’deyiz ve bir yere gitmiyoruz. Eğer Erdoğan gelmek istiyorsa biz ona karşı direnmesini biliriz. Efrîn kadını bu direnişin sembolüdür. Biz Arinler’in, Avestalar’ın ve Barinler’in yoldaşıyız. Efrîn direnişi kazanacak. Kadın direnişi kazanacak” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından halaylar çekilerek miting sona erdi.