Efrîn’e yönelik saldırılar kent merkezine kayıyor

Türk sermaye devletinin Efrîn’e yönelik başlattığı saldırganlık kent merkezine kayarken siviller hedef alınmaya devam ediliyor.

Türk sermaye devletinin ÖSO çeteleri ile birlikte Efrîn’e yönelik 20 Ocak’ta başlattığı saldırganlık sivil katliamlarıyla devam ediyor.

Çevre köylerde yaşayan sivillerin özel olarak hedef alınarak göçe zorlandığı ve köyleri boşaltan sivillerin kent merkezine yerleştiği belirtiliyor.

Dün (11 Mart) ANF’ye konuşan Heyva Sor A Kurd Eşbaşkanı Dr. Nûrî Şêx Qenber; “Bundan bir hafta önce şehrin tek içme suyu tesisi ellerine geçti ve Efrîn'in suyu kesildi. Efrîn halkı şimdi su ihtiyacını kentteki kuyulardan sağlıyor. Fakat bu kuyu suları da temiz değil. Tahlilden geçirilmiş bir su değil” derken göçlerle birlikte 700 bini aşkın kişinin bu suyu içmek zorunda olduğunu, kuyuları bu ihtiyacı karşılayamayacağını belirtti.

Kent merkezi saldırıların hedefinde

TSK’nın savaş uçaklarıyla gerçekleştirdiği saldırılar bugün de devam ederken sabah saatlerinde şehrin çıkışındaki Şera yolunun iki defa peş peşe bombaladığı belirtildi.

Efrîn kent merkezi ve kenar mahallelerine yönelik hava saldırılarının son iki günde artarak devam ettiği belirtiliyor.

Cindirêsê ilçesine bağlı Kokebê ve Sofya köyleri ile Efrîn’e bağlı Maretê ve Trinde köyleri bombalandı. Maretê yolu üzerinde çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Şêrawa ilçe merkezi ve Basutê, Gurzelê, Zirbê köylerine yönelik bombalamalarda 4 sivil yaralandı. Şêrawa ilçe merkezinde Reyhana Mıhemed, Basutê köyünde Azad Mihemed Xelo (25), Gurzelê köyünde Zıheyr Yusif (45) ve Zırbê köyünde de Cuma Receb (21) adlı sivillerin yaralandığı açıklandı.

Diğer yandan Bilbilê ilçesinin Kotana, Derwêş ve Qızılbaşa köylerinde TSK ve ÖSO çeteleri ile YPG-YPJ savaşçıları arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı açıklandı.

Efrîn’e saldırı 52. gününde devam ederken Kuzey Suriye’nin Cizre ve Fırat bölgeleri ile Minbic ve Reqa’dan binlerce kişi, saldırılara karşı Efrin’e gitmek üzere Minbic’den yola çıktı.

“Savaş bundan sonra şehir ve köylerde yoğunlaşacak”

YPG Efrîn sözcüsü Brûsk Hesekê ise ANF’ye yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“TSK’nin bir kolu Efrîn’e bir buçuk, iki kilometre yaklaştı. Ancak bu her şeyin bittiği anlamına gelmiyor. Söz konusu bu güç, Şera ilçesi yönünden geliyor. Bu taraftan Efrîn’e yaklaşılmış. Cindirêsê tarafından gelen güç 5-6 kilometre Efrîn’e uzak. Mabeta, Şêrawa, Efrîn şehir merkezi, Şiyê, Raco ve köyleri güçlerimiz tarafından kontrol ediliyor. Efrîn’e yaklaşan güç ile birlikte her şey bitti denilemez. Hayır, tam tersi bir durum söz konusu olacak. Bundan sonra yeni bir süreç, savaş ve sürprizlerin Türk devletinin karşısına çıkacağını söyleyebiliriz. Özellikle şehir merkezinde. Şimdiye kadar dağda savaştı, ancak savaş bundan sonra şehir ve köylerde yoğunlaşacak. Bu savaşa gücümüzü, irademizi daha da büyüteceğiz.”

Şehitler uğurlandı

Efrîn saldırısına karşı direnişte şehit düşen 20 savaşçının cenazeleri Avrin Hastanesi’nden alarak Şehit Avesta Xabur Şehitliği’ne götürüldü. Binlerce kişinin cenaze törenine katılmak için yola çıktığı esnada şehitliğin etrafının da bombalandığı belirtildi.

Ancak şehitler kitlesel bir şekilde uğurlandı. Şehitlikte düzenlenen törende saygı duruşunun ardından Kuzey Suriye Şehit Aileleri Meclisi adına Qehreman Mihemed ve Kongreya Star yöneticisi Welide Boti konuşma yaptı.

Konuşmacılar, Efrîn çevresini bombalayarak halkın göçe zorlanmak istemesini teşhir etti. Halkların dayanışması ve şehitlerine sahip çıkması ile Erdoğan’ın planlarının boşa çıkacağını dile getirdiler.

Bugün uğurlanan şehitlerin isimleri ise şöyle:

QSD savaşçıları Rizgar Mûsa (Welat Dêrik), Abdullrehan Abdullah (Rûstem Cûdî), Mihemed Reşîd (Qendîl Cûdî), Umer Mihemed Umer (Cîhad Zorava), Ronî Miho(Ronî Efrîn), Hesen Nesrî (Ebû Rîm), Rêzan El-Rabû (Rûstem Cûdî), Fîras Hisên (Qehreman Efrîn), Hafiz Heson (Bakur Efrîn), Cuma Mustefa (Şervan Şêrawa), Beşar Koloh Xeyrî (Rojhat Şêrawa), Qortayî Wan, Fayîq Hec Ebdo (Baran Mûrdem), Mewlîde Mihemed (Gerîla Stêrk Çiya), Sînal Heyder (Avaşîn Kesra), Zekûr Hemo (Basil Sedawî), Asayiş üyeleri Ednan Reşîd ve Abdullrehman Şêx Xelîl ile sivil şehitler Medîne Hisên ve Mihemed Mihemed.