Hindistan’da binlerce çiftçiden 180 km’lik yürüyüş

Hindistan’da 180 kilometre yürüyüş yaparak başkente ulaşan on binlerce çiftçinin talepleri hükümet tarafından kabul edildi.

Hindistan’da on binlerce çiftçi on yıllardır ekip-biçtikleri toprakların söz verildiği üzere kendilerine verilmesi, ürünlere verilen fiyatın arttırılması ve son iki yıl içinde verilen devlet kredilerinden feragat edilmesi talepleriyle Nasik kentinden yürüyüşe geçen çiftçiler dün (12 Mart) başkent Bombay'a ulaştı.

Bir hafta ve yaklaşık 180 kilometre süren yürüyüş sırasında kızıl şapkalar ve orak-çekiç amblemleri taşıyan çiftçiler Maharaştra Meclisi’nde yürüyüşü sonlandırırken Başbakan Narendra Modi liderliğindeki hükümetin çiftçilerin temsilcileriyle görüştüğü ve talepleri kabul ettiği belirtildi.

Hindistan’da çiftçiler daha önce de ürünlerine verilen düşük fiyatlar nedeniyle borçlarını ödeyemediklerini belirtirken bu sebeple çok sayıda çiftçinin de intihar ettiğini belirtmişlerdi.

Eylem, Hindistan Komünist Partisi-Marksist’in (CPI(M)) köylü örgütlenmesi olan Tüm Hindistan Kisan Sabha (AIKS) öncülüğünde gerçekleştirildi.