Amed'de kayıp yakınları Ali Tekdağ’ın akıbetini sordu

Amed'de kayıp yakınları, eylemlerinin 458. haftasında Ali Tekdağ’ın akıbetini sorarken “Hakkım var” paneline Çiller’in davet edilmesini protesto etti

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganıyla gerçekleştirilen eylemin 458. haftasında Ali Tekdağ'ın akıbeti soruldu.

"Kayıplar bulunsun, failler yargılansın!" pankartı ve kayıpların fotoğraflarının açıldığı eylem İHD binasında gerçekleştirildi.

İHD Diyarbakır Şube Kayıp Yakınları Komisyonu Üyesi Adnan Örhan, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde CHP tarafından Ankara’da yapılacak “Hakkım var” isimli etkinliğe Tansu Çiller’in davet edilmesini protesto ettiklerini belirtti.

Panelin adının “Hakkım var” olduğunu hatırlatan Örhan, “Burada gördüğünüz tüm annelerin o dönemde insanları kaybedenler üzerinde hakkı var. Onların hiçbir şey yapmamış gibi toplumun önüne çıkarılmasını asla kabul etmiyoruz. Biz katilleri unutmadık” dedi.  

Kayıp yakınları, 13 Kasım 1994 tarihinde Diyarbakır’ın Şeyh Said Meydanı’nda (Dağkapı) sivil olan silahlı kişiler tarafından kendisine silahla ateş edildikten sonra beyaz bir minibüse bindirilerek zorla kaybettirilen Ali Tekdağ’ın akıbetini sordu.

İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Emin Ermin, Tekdağ’ın eşi Hatice Tekdağ’ın verdiği bilgilere göre; Ali Tekdağ’ın silahlı kişiler tarafından kaçırıldığını ve bir daha haber alınamadığını dile getirdi. Ermin, ailenin defalarca savcılık ve Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne (DGM) yaptığı başvurulara, “Buraya gelme” yanıtı aldığını söyledi. 

 Açıklama, beş dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.