“Barış bildirisi” davaları sürüyor

Barış İçin Akademisyenler’e “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi üzerinden açılan 4 dava daha bugün başladı.

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenler hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla açılan davalar görülmeye devam ediyor. Bugün de İstanbul Adliyesi’nde 4 akademisyenin daha ilk duruşmaları görüldü.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sabah saatlerinde, sırasıyla Galatasaray Üniversitesi'nden Doç. Dr. Buket Türkmen, İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. H.K.A, Galatasaray Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Gülsün Güvenli ve emekli Prof. Dr. Gençay Gürsoy’un davaları görülmeye başladı.

Doç. Dr. Buket Türkmen yurtdışında olduğu için duruşmaya katılmazken, dört akademisyenin davası da 10 Ekim tarihine ertelendi. Savunma için ek süre isteyen akademisyenlerin talebi kabul edilirken, avukatlarının davaların birleştirilmesi, TCK 301’den yargılama yapılması ve derhal beraat talepleri reddedildi.

5 Aralık 2017 tarihinde görülmeye başlanan davalarda şu ana kadar 149 akademisyenin ilk duruşmaları görülmüş oldu. 30 akademisyenin ikinci duruşmaları da görülürken, 3 akademisyen hakkında 1 yıl 3 ay hapis cezasına hükmedildi.