CHP’den “OHAL değil demokrasi” eylemi

CHP 81 ilde yaptığı eylemlerle OHAL’in derhal kaldırılmasını istedi.

CHP’nin “OHAL değil demokrasi istiyoruz” şiarıyla 81 ilde gerçekleştireceği eylemin Taksim ayağı yasak ile karşılaştı.

TOMA, çevik kuvvet polisleri ve bariyerlerle Taksim Meydanı'nı ve Gezi Parkı'nı ablukaya alan polisler Taksim Meydanı'nda yapılmak istenen oturma eylemine izin vermeyeceklerini söyledi.

Yasak üzerine İstiklal Caddesi girişindeki Fransa Konsolosluğu önünde toplanan CHP'liler “Susma haykır OHAL'e hayır!”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek!”, “Birleşe birleşe kazanacağız!”, “Susma sustukça sıra sana gelecek!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganlarıyla oturma eylemine başladı.

“OHAL rejimine derhal son verilmelidir”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu tarafından okunan basın açıklaması, “Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır” ifadeleriyle başladı.

Açıklamanın devamında AKP'nin OHAL fırsatıyla kendisinden olmayan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejimi hayata geçirmeye başladığı ifade edildi. OHAL’in her alanda yarattığı baskı, yasak, gözaltı, tutuklama ve diğer saldırılar teşhir edilerek OHAL'in bir kez daha uzatılmak istenmesine tepki gösterildi. “OHAL, 12 Eylül cuntasına özenenlerin, askeri darbe dönemlerine rahmet okuttuğu bir düzenin adıdır” denilen açıklamada; “Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir” talebi ile açıklama sona erdi.

Kaftancıoğlu OHAL'e karşı Taksim'deki eyleme katılanları selamlarken 1 Mayıs'ta da işçi ve emekçilere destek olmak için Maltepe Meydanı'nda olacaklarını söyledi.

Ardından söz alan DİSK Genel Başkan Kani Beko ise bu eylem nedeniyle CHP yöneticilerini kutladığını söyleyerek sözlerine başladı. “Milyonlarla birlikte OHAL'e karşı yan yana birlikte olma mücadelesi vermeye hazır mısınız” dedi.

“Faşizme karşı mücadele edenlerle yan yana omuz omuza” başta Maltepe olmak üzere bütün 1 Mayıs alanlarına çağrı yaparak “Kahrolsun, faşizm, yaşasın işçilerin birliği, yaşasın halkların kardeşliği. Birlik, mücadele dayanışma” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Bir saat süren eylemin sonunda kitle sloganlarla dağıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul