Diyarbakır’da, ‘92’deki katliamın failleri soruldu

1992 yılında Mardin Nusaybin'de köy koruculuğu dayatmalarını protesto eden kitleye açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Bedriye Gümüş ve 5 köylünün failleri soruldu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, 471. hafta eylemini İHD Diyarbakır Şube binasında yaptı. Eylemde, 1992 yılında Mardin Nusaybin'de köy koruculuğu dayatmalarına karşı protesto gösteri düzenleyen kitleye açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Bedriye Gümüş ve 5 köylünün failleri soruldu.

Eyleme İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, İHD Bölge Temsilcisi Abdusselam İnceören, İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu, İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, kayıp yakınları, barış anneleri ve insan hakları savunucuları katıldı.

İHD Bölge Temsilcisi Abdusselam İnceören, Bedriye Gümüş ve 5 kişinin katledilmesi üzerine Gümüş'ün ailesinin anlattıklarını şöyle aktardı: “Kuşkaya (Gurik) köyüne sürekli askerler tarafından evlere baskınlar düzenlenmekteydi. Köylülere sürekli olarak korucu olmaları yönünde tehditler yapılıyordu. Devlet güçlerince yapılan baskın ve tehditlerden dolayı, köy halkı durumu protesto etmek için 17 Şubat 1992 yılında yaşadıkları Kuşkaya köyünden, Yardere köyüne doğru bir yürüyüş gerçekleştirmek istediler.”

Koruculuk dayatmasını protesto eden köylülere ateş edildiğini belirten İnceören “Abdulselam Acet, Seyfettin Kopçak, Ali Ölmez, Abdulselam Özbey, A.Hakim Göllan adlı 5 köylü olay yerinde can verdi” diyerek Bedriye Gümüş’ün de hastanede yaşamını yitirdiğini aktardı. Açıklamada son olarak, kitle saldırıya uğradığı sırada Ramazan adlı bir binbaşı ile Mehmet Göçmen adlı bir yüzbaşının görevli olduğu, bunun üzerinden tüm başvurulara rağmen failler hakkında herhangi bir soruşturma yapılmadığına dikkat çekildi. Açıklamanın ardından kayıp yakınları, beş dakikalık oturma eylemi yaptı.