Diyarbakır’da Harbi Arman’ın katledilişi hatırlatıldı

Diyarbakır’da kayıplar için 468. hafta eyleminde, 1992 yılında JİTEM tarafından gözaltında katledilen HEP Muş Malazgirt İlçe Başkanı Harbi Arman’ın katledilişi hatırlatılarak faillerinin cezalandırılması istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” şiarıyla bugün yaptıkları 468. hafta eylemlerinde, 1992 yılında JİTEM tarafından gözaltında katledilen Halkın Emek Partisi (HEP) Muş Malazgirt İlçe Başkanı Harbi Arman’ın katillerinin cezalandırılmasını istedi.

İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici eylemde ilk sözü alarak, adaletin tesis edilmesi isteniyorsa öncelikle bunun mücadelesini veren kayıp yakınlarının sahiplenilmesi ve desteklenmesi gerektiğini söyledi. Bilici konuşmasında Hrant Dink’in katledilişini de hatırlatarak Dink’i andı.

Bilici'nin ardından İHD Kayıp Komisyonu üyesi Adnan Örhan basın metnini okudu. 20 Ocak 1992  HEP Malazgirt İlçe Başkanı Harbi Arman’ın kaybedilmesinin anlatıldığı açıklamada, JİTEM itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın ifadelerine göre, Harbi Arman’ın arandığı, gelip ifade vereceği ve gideceği söylenerek irtibata geçildiği belirtilerek şunlar ifade edildi:

“Bunun üzerine Arman, Diyarbakır JİTEM'e kadar getirilmişti. Arman o zaman 'tamam' dedi. Ondan sonra ona 'formaliteden ellerini bağlayacağız, formaliteden gözünü bağlayacağız, Land Rover ile gideceğiz, askeri birlik şehrin dışındadır' denildi. Arman da razı oldu. Land Rover'a bindikten sonra gözlerini kaşkol ile bağladılar. Oraya gittik, indirmemiz istendi, indirdik. Uzman çavuşta kalaşnikof ve smith wesson vardı. 'Koluna girin' denildi. Sanki askeri birliğe götürüyormuşuz gibi işaret edildi. 'İleri götürün' denildi. Bir köprü vardı, oraya doğru götürdük. Bize işaret edilerek 'siz gelin' dediler. Biz geldik onun yanına varınca o uzman çavuş kalaşnikofu uzattı, kalaşnikof ile tarayacaktı. Yeşil, 'dur onunla değil' dedi ve tabancayla gitti iki el ateş etti. Kendisi tabancayla vurdu. Köprü altına götürdü şahsı, gözleri bağlı öyle bırakıldı.”

Açıklamada son olarak, “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından öldürülen Arman’ın cenazesinin infazdan bir süre sonra bulunduğu, ancak aradan geçen onca zamana rağmen faillerin cezalandırılmadığı belirtildi.

Konuşmaların ardından 5 dakika oturma eylemi yapıldı.