PSAKD’nin Nuriye ve Semih’e desteğine “terör” davası

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Buca Şubesi Başkanı Yıldız Yılmaz’a, Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’ya destek verdiği ve sosyal medyada İbrahim Kaypakkaya paylaşımı yaptığı için “terör örgütü propagandası yapmak” gerekçesiyle dava açıldı.

Sermaye devleti kendisine muhalif kesimlere “terör” demagojisi eşliğinde saldırmaya devam ediyor. Bunun son örneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Buca Şubesi Başkanı Yıldız Yılmaz’a İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’nde “terör örgütü propagandası” gerekçesiyle dava açılması oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan PSAKD Genel Merkezi, Yılmaz’a yöneltilen suçlamaya gerekçenin, 12-13 Mayıs 2017 tarihlerinde tüm PSAKD şubelerinde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan destek açlık grevi ve ’71 devrimci hareketinin önderlerinden İbrahim Kaypakkaya’ya ilişkin yaptığı paylaşım olduğunu duyurdu.

“Nuriye ve Semih’in mücadelesi meşrudur”

Soruşturma için “Türkiye’de bugün için hakim olan OHAL düzeninin bütün muhalif kesimlere dönük başlatmış olduğu çeşitli saldırılardan ve deyim yerindeyse ‘cadı avları’ndan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak payımızı almaya devam ediyoruz” denilen açıklamada, Gülmen ve Özakça’nın meşru mücadelesine destek verdikleri belirtildi ve “Bu yaptıklarımızın nasıl terör propagandası olarak değerlendirilebildiğini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“Yolumuzdan dönmeyeceğiz”

“Bu davanın açılabilmesi dahi Türkiye’de hukukun artık bağımsızlığını bütünüyle yitirdiğinin ve tek adam rejimin talimatlarını gerçekleştirmekten başka hiçbir işlevinin kalmadığının açık bir göstergesidir” ifadeleriyle süren açıklamada, devrimci önder İbrahim Kaypakkaya’ya ilişkin sosyal medya paylaşımından “suç unsuru” yaratılmak istenmesine tepki gösterildi.

Açıklama şu ifadelerle sona erdi: “Bizler Pir Sultan’ın inancı, direnci ve bilinciyle Türkiye’de tek adam rejiminin dayandığı gerici faşist anlayışa karşı demokrasiyi, eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği ve hukukun üstünlüğünü savunmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar ne pahasına olursa olsun her türlü zulme karşı ezilenlerin yanında yer aldık. Her zaman haklının ve doğrunun yanında durduk. Bundan sonra da bu duruşumuzu aynı şekilde koruyacağız. Yöneticilerimize ve üyelerimize dönük baskılara ve tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Son olarak herkes çok iyi bilsin ki doğru bildiğimiz yoldan dönmeyeceğiz.”