Şırnak’ı yakıp yıkanlar “değerlerini tanıtacak”

Kürt halkına imha ve inkar dayatan sermaye devleti göz boyama kapsamında da “Şırnak’ın değerlerini Çin’de tanıtma” kampanyası başlattı.

Sermaye devletinin genlerine işlemiş olan Kürt halkına düşmanlık, Efrîn işgalinde olduğu gibi tüm hızıyla ve demagojiler eşliğinde sürüyor. Yıllardır Kürt halkının varlığını bile inkar eden, Kürt halkını aşağılayan, Kürtçe konuşmayı yasaklayan sermaye devleti, Kürt halkının kendi kimliği için verdiği mücadeleyi de “terör” demagojisiyle ezme ve yok etme hedefiyle hareket ediyor. Tüm bunların yanında pişkince Kürt halkının dostuymuş gibi görüntü vermeye çalışıyor.

Bu kapsamda kaymakamlık tarafından hazırlanan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen “Şırnak’ın değerleri Çin’de tanıtılıyor” isimli kampanya başlatıldı. Oysa ki “sokağa çıkma yasakları” döneminde “teröre karşı mücadele” yalanıyla kentler tamamen yakılıp yıkılmış, barbarca bir kıyım gerçekleştirilmişti. Şırnak da bu yıkımdan payını almıştı.

Kürt halkının anadilde eğitim gibi temel bir talebi dahi karşılanmazken başlatılan söz konusu kampanya "İlin kültüründe var olan sanatsal bilgileri sanat eserine taşıma” iddiasıyla yürütülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Sanatçısı ve Proje Yönetmeni Esma Civcir, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “unutulmaya yüz tutmuş eserleri tekrar canlandırmak için üretim yaptıklarını” söyledi. "Uygarlığın Doğduğu Topraklar Anadolu Şehr-i Nuh Projesi" adı altında Cudi Dağı kilimlere işlenecek ve 15 Mayıs’ta Çin’de sergilenecek. Kampanya ile “Unutulmaya yüz tutan eserlerin yeniden canlandırılması” hedeflendiği iddia edilirken, bu eserlerin neden “unutulmaya yüz tuttuğu” ise elbette ki ortaya konulmuyor.

Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve birçok tarihi eseri barındıran Sur’un tamamen yıkıldığı hatırlardayken, Kürt halkının yaşadığı coğrafyayı, Kürdistan’ı simgeleyen sarı, kırmızı, yeşil renklerin fiilen yasaklandığı ve mahkemelerce “terör delili” sayıldığı günümüzde Kürt halkının değerlerini korumak ve geliştirmek iddiası göz boyamadan öteye geçemiyor.