Çimtaş’ta TİS tıkandı

Çimtaş’ta patronun sefalet dayatması TİS görüşmelerini tıkadı.

Çimtaş’ta toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı. Türk Metal Sendikası’nın yetkili olduğu Çimtaş ta işçiler MESS sözleşmesinin üstünde bir zam istiyor. İlk görüşmede yüzde 0 zam dayatan Çimtaş patronu, en son görüşmede zam teklifini %12 ‘ye çıkarmıştı. Çimtaş işçileri sefalet ücretini kabul etmiyor ve Türk Metal’i greve zorluyor.

Çimtaş yönetimi ve Türk Metal işbirliği ile dayatılan sefalet ücreti çeşitli ayak oyunları ile işçilere yutturulmaya çalışılıyor. Bu hafta başında, sendika işçilerin basıncıyla grev kararı astı, ancak grev tarihi ile ilgili belirsizlik sürüyor.

Çimtaş yönetimi beyaz yaka personeli ile bu Pazar (15 Nisan) bir yemek organizasyonuna götürdü. Bir yandan “işler yok” diyen Çimtaş yönetimi grev oylamasında ise grev kararı çıkmasın diye işçilere baskı kuruyor.

Türk Metal cephesi ise sessizliğini koruyor. Çimtaş işçileri haklarını almakta kararlıklarını ifade ederken, sendikanın grev tarihini açıklamamasına karşı tepkiler artıyor.

Metal İşçileri Birliği (MİB) ise Çimtaş işçilerinin sesini duyururken işçilerin taleplerini grev ile kazanacağına vurgu yaparak dayanışma içerisinde olacağını belirtiyor.

Kızıl Bayrak / Bursa