Dar tanımlı işsizlik dahi hâlâ çift hanelerde

TÜİK 2018 Ocak ayı iş gücü istatistiklerini açıkladı, geçtiğimiz yıla göre düşüş kaydeden işsizlik oranı yüzde 10,8 oldu.

Sermaye devleti “yüksek büyüme” ve “istihdam”ı teşvik eden politikalarını sürdürürken, bu politikalar TÜİK’in dar tanımlı işsizlik oranındaki kısmi düşüşlerle kendisini gösteriyor. Buna karşın, işsizlik oranı hâlâ çift hanelerde seyrediyor. Bu ise AKP hükümeti eliyle sınırsız teşvik alan ve kârlarını katlayan sermayenin işsizlik sorununu esaslı bir çözüme kavuşturamayacağını gözler önüne seriyor.

TÜİK tarafından açıklanan 2018 Ocak ayı iş gücü istatistiklerinde, işsizlik oranı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre düşüş kaydederek yüzde 10,8 oldu. İstihdamdaki artış, iş gücündeki artışa kıyasla daha fazla olunca işsizlik oranında düşüş yaşanmış oldu.

İstihdamın sektörlere göre dağılımında tarımın payı 0,6 puan düşüşle yüzde 17,7’ye gerilerken, sanayinin payı yüzde 0,1, inşaat sektörünün payı yüzde 0,5 puan artış kaydetti. Bu iki sektörün istihdamdaki payı sırasıyla yüzde 19,9 ve yüzde 7 oldu.

Öte yandan kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 32,5 olarak gerçekleşirken, tarım haricindeki sektörde kayıt dışı çalışma oranı 0,2 puan artışla yüzde 21,8’e çıktı.

15-24 yaş aralığındaki genç nüfusta işsizlik sorununun devam ettiği görülürken, işsizlik oranı yüzde 19,9 oldu. Eğitim ya da istihdama dahil edilmeyenlerin oranı ise yüzde 23,1 seviyesinde gerçekleşti. Bu kesimde kadınlar ve erkekler arasındaki uçurum devam ederken, gençlik içerisinde erkeklerin yüzde 14,2’si, kadınların da yüzde 32,3’ü eğitimde de istihdamda da yer almadı.