Polisten Suriyeli işçilere “Efrîn’e gideceksiniz” baskısı

Cizre’deki TOKİ inşaatlarında çalışan Suriyeli işçiler, polisin “Ya savaşa katılırsınız, ya sınır dışı ederiz” tehdidiyle karşılaştı.

Sermaye devleti Efrîn saldırısına işçi ve emekçileri de ortak etme çabalarını farklı yöntemlerle sürdürüyor. Bunun bir örneği de Şırnak’ın Cizre ilçesindeki TOKİ inşaatlarında çalışan Suriyeli işçilerin, polisler tarafından “Savaşa katılacaksınız yoksa sınır dışı edilirsiniz” baskısına maruz kalması oldu.

“Ya Efrîn’e gidersiniz, ya sınır dışı ederiz”

Jinnews’ın haberine göre, TOKİ'de çalışan ve ismini vermek istemeyen bir işçi, polislerin Suriyeli işçileri toplayarak, “Urfa'ya gideceksiniz, size buradan araba temin edeceğiz” dediğini aktardı.

Savaşa gitmek istemedikleri belirtilen işçilerin, polisler tarafından "Ya Efrîn'e gidersiniz, ya da sizi vatandaşlıktan çıkarıp sınır dışı ederiz" diye tehdit edildikleri öne sürüldü. Savaşa katılmayı kabul etmeyen 25 Suriyeli işçinin, bir hafta önce Türkiye'den ayrıldığı ileri sürüldü.

Cizre'de ilan edilen "sokağa çıkma yasağı" ardından Konak Mahallesi'nde yapılan ve inşaatı devam eden TOKİ'lerde çalışmak üzere gelen 45 Suriyeli işçiden yalnızca 20 kişi kaldı.