TÜPRAŞ patlamasıyla ilgili davada sanıklara tahliye

TÜPRAŞ İzmir Rafinerisi'nde 4 işçinin ölümüne neden olan patlamayla ilgili davada tutuklu sanıklar tahliye edildi.

TÜPRAŞ İzmir Rafinerisi'nde 11 Ekim 2017’de meydana gelen patlamada 4 işçinin hayatını kaybetmesi ve 2 işçinin de yaralanmasıyla ilgili davaya bugün devam edildi.

Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada iş cinayetinde katledilen işçilerin aileleri “zararlarının karşılandığını” söyleyerek şikayetçi olmazken, mahkeme heyeti de tutuklu yargılanan 5 sanığı tahliye etti.

5’i tutuklu 8 sanığın yargılandığı davada bütün sanıklar patlamaya ilişkin kendilerinin bir sorumluluğu olmadığını iddia ederken, mahkeme heyeti olayda ihmali olanların tespiti için yeniden bilirkişi raporu alınmasına ve sanıkların tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Davada neler var?

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) İzmir Rafinerisi'nde, 11 Ekim 2017’de nafta tankında meydana gelen patlamada Kemal Şaşmazer, Yusuf Kepenek, Mehmet Dere ve Mehmet Karademir isimli işçiler iş cinayetine kurban gitti.

Sorumlular hakkında dava ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’tan dava açıldı.

Olayın ardından ‘Beka Proje’nin sahibi Bedrettin Karataş, işletme emniyet uzmanı Esfet Bilici, montaj ustabaşı Ali Battal ve şantiye müdürü Muhammed Hulusi Gözüak tutuklandı.

İşletme mühendisi B.K. ile işletme başmühendisi K.K. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Taşeron firma Beka Proje'nin iş güvenliği sorumlusu ile TÜPRAŞ’ın saha sorumlularından 2 kişi de dava kapsamında tutuksuz olarak yargılanıyor.