Zeytinburnu Belediyesi önünde direniş başladı

Zeytinburnu Belediyesi'nde çalışırken işten atılan taşeron işçisi Kenan Güngördü direnişe başladı.

Zeytinburnu Belediyesi'nde “güvenlik soruşturması” gerekçesiyle işten atılan taşeron işçileri direnişe başladı.

Belediye önünde buluşan taşeron işçileri ve destekçileri Zeytinburnu Belediyesi İşçileri imzalı “İşimizi ve ekmeğimizi geri istiyoruz”, “Taşerona kadro dediniz işten attınız” yazılı pankartlar açtı.

“20 yıl çalıştım, birden 'tehlikeli' oldum”

Saat 12.30'da “Atılan işçiler geri alınsın!”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız!” sloganları atılarak basın açıklaması yapıldı. İşten atılan taşeron işçisi Kenan Güngördü tarafından okunan açıklama, yıllardır kölece çalışma koşullarına maruz bırakılan taşeron işçilerinin “müjde” adı altında işsiz bırakıldığına dikkat çekilerek başladı. Savcılıktan aldıkları ‘temiz kağıtları’nı belediyeye verdiklerini belirten Güngördü, “Hiçbir güvenlik sorunumuz yoktur, hakkımızda bir soruşturma varsa hukuki işlem yapın dedik. Yoksa işimizi geri verin. Hiçbir açıklama yapılmıyor, açıklama yapılması gerekiyor, bu hukuksuzluğa ve kanunsuzluğa bir son verin” dedi. Belediye başkanı, yardımcıları ve siyasi partilerle görüşmek istemelerine karşın bir sonuç alamadıklarını belirten Güngördü “20 yıllık taşeron işçisiyim kamu kurum ve kuruluşlarında. Şimdiye kadar gerekli şartları taşıyordum da şimdi ne oldu?” diye sordu. Güngördü “İşimiz, ekmeğimiz onurumuzdur alacağız” diyerek açıklamayı sonlandırdı. Sonrasında saat 17.00'ye kadar sürdüreceği oturma eylemine geçti.

“2 hafta sonra açlık grevine başlayacağım”

Gazetemize konuşan Güngördü, belediyeden 11 işçinin “güvenlik soruşturması” nedeniyle işten atıldığını aktardı. Soruşturma geçiren işçilerin “az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli” olarak ayrıldığını öğrendiğini söyledi. Belediye önündeki eylemini bir hafta boyunca sabahtan öğleye, bir sonraki hafta tam gün boyunca sürdüreceğini belirten Güngördü, ikinci haftanın sonunda ise açlık grevine başlayacağını anlattı.

Belediye önündeki eyleme Beşiktaş Belediyesi’nde direnen taşeron işçileri, Ataşehir Belediyesi önündeki direnişleri sonucu işe geri alınan Ataşehir Belediyesi işçileri, KESK İstanbul Şubeler Platformu ve DİSK’liler de destek verdi.

Belediye önündeki polis ablukası da dikkat çekti.

Kızıl Bayrak / İstanbul