Bursa’da kriz paneli

Bursa’da kriz gündemiyle gerçekleştirilen panele farklı fabrikalardan işçiler katıldı.

Bursa’da “Kriz ve işçiler, nasıl anlamalı, ne yapmalı?” başlığıyla bir panel gerçekleştirildi.

Panelde konuşmacı olarak İstihdam Uzmanı Sinan Ok, Avukat Kemal Özgür Yetkin ve MİB temsilcisi yer aldı. Farklı fabrikalardan işçilerin katıldığı panelde canlı tartışmalar yaşandı.

Panel Sinan Ok’un konuşmasıyla başladı.  Ok “Eğer bir asgari ücretli bir önceki ay aldıklarını alamıyorsa bunun adı krizdir” diyerek konuşmasına başladı.

Çeşitli verilerle konuşmasını destekleyerek krizi değerlendirdi.

OHAL döneminde asgari ücretlinin alım gücündeki kaybı, emek sömürüsünü, döviz ve faiz oranlarını karşılaştırmalı olarak değerlendirdi.

Krizin nedenlerini şu 7 başlık altında açıkladı:

Hukukun iktidar aracı haline gelmesi.

İsraf/Yolsuzluk/yandaş kayırma

Dövize endeksli borçlanmaya dayalı büyüme

Üretemeden tüketme (Cari Açık)

Dış politikadaki tutarsızlıklar

Dış ekonomik faktörler (Faiz/gümrük artışları)

Tek adam rejiminin getirdiği belirsizlikler…

Sinan Ok’un ardından Avukat Özgür Yetkin kriz döneminde işçilerin haklarının neler olduğu konusunda  konuştu.

Bundan sonra canlı tartışmalar yaşandı. Katılımcı işçiler kendi deneyimlerini anlattılar. 2008 krizinde de işçi çıkışı olduğu fakat kısa bir sürede üretimin eski boyutlarına ulaştığı dile getirildi. Renault, Tofaş ve Bosch’ta çalışan işçiler krizlerin kendi fabrikalarına geçmişte nasıl yansıdığını aktardılar. 2015 Metal Fırtına deneyimlerinden yola çıkarak nasıl bir yol izlenmesi gerektiği üzerine çeşitli fikirler dile getirildi.

MİB adına yapılan toparlamada öncelikle krizin faturasının işçilere kesilmemesi için birlik olmak gerektiği vurgulandı. Eğer işçiler işten atılma korkusuyla, işini koruma korkusuyla beklemede kalırsa bu faturanın işçilere mal edileceğinin çok açık olduğu söylendi. Bunun için işçilerin belirli talepler etrafında birliğini sağlaması gerektiği ifade edildi. Bu taleplerin ne olduğu, işçilerin üretimden gelen gücünü kullanması gerektiği üzerine düşünceler dile getirildi.

Kızıl Bayrak / Bursa