“Patronun sıfır zam dayatması bardağı taşırdı”

Süperpak Ambalaj’da patronun sıfır zam dayatmasına karşı greve çıkan işçiler örgütlenme ve grev sürecini gazetemize anlattı.

Avusturya menşeili MM Süperpak Ambalaj’da Selüloz-İş sendikasında örgütlü işçiler toplu sözleşmede anlaşma sağlanamayınca dün greve çıkmıştı. Grevle ilgili gazetemize konuşan işçiler ve sendika temsilcisi, sendikalaşmaya başladıklarından bugüne kadarki sürece dair bilgi verdi.

Sendikalaşmanın başından itibaren patrondan dayatmalar

Ücretlerinin düşük olduğunu belirten işçiler, ilk sendikalaştıklarında patronun sendikayı kabul etmesi karşılığında ücretlerden feragat etmek durumunda kaldıklarını anlattı. Patronun sözde “fedakarlık” adı altında sefalet dayatmalarının sürdüğüne işaret eden işçiler, toplu sözleşmede de iki yıllığına sıfır zam dayatmasıyla karşılaştıklarını belirtti. Bunun üzerine grev kararı aldıklarını, üç fabrikada 250 işçinin çalıştığını söyleyen işçi temsilcileri ortak kararla grev dediklerini ifade ettiler.

İş güvencesine karşılık sıfır zam

Selüloz-İş sendikası işyeri temsilcisi, Ocak ayından bu yana TİS görüşmelerinin sürdüğünü, 74 maddelik taslağın 50 maddesinde anlaşma sağlanırken, çoğunluğu ücretlerle ilgili 24 maddede anlaşma sağlanamadığını ifade etti. Yapılan son toplantıda patronun brüt ücrette ısrarını sürdürdüğünü söyleyen temsilci, kendilerinin net ödeme talep ettiklerini, aynı zamanda gelir vergisi kesintisinin patron tarafından karşılanmasını istediklerini ifade etti. İş güvencesi taleplerine karşılık patronun sıfır zam dayatmasında bulunduğunu söyleyen temsilci, bu dayatmaya mücadeleyle yanıt verdiklerini söyledi.

“Bölüm bölüm komitelerle süreci örgütledik”

Ayrıca örgütlenme süreçlerine dair de bilgi veren sendika temsilcisi, “Bir çok işyerinde karşılaşmadığımız bir örgütlenme biçimiyle tüm süreci örgütledik” dedi. Sendika temsilcisi; tüm bölümlerden birer temsilcinin yer aldığı işyeri komitesine dayanarak kararları aldıklarını ve toplantılar örgütlediklerini, bunun dışında da genel fabrika toplantısı yaparak tüm kararları tartıştıklarını ifade etti.

Son olarak tüm işçileri ve mücadeleden yana olan herkesi grevleriyle dayanışmaya seslerini duyurmaya omuz omuza mücadeleye çağırdıklarını ifade ettiler.

Kızıl Bayrak/ İzmir